Winterspelen2022.nl

4 februari 2022 - 20 februari 2022

Historie Olympische Winterspelen

De Olympische Winterspelen begonnen als een Internationale Wintersportweek (Frans: Semaine des Sports d'Hiver) van de Olympische Spelen van 1924 in Parijs. De sportweek in de Franse alpen bij Chamonix was een groot succes en er werd besloten om deze week voortaan apart te organiseren en om te dopen naar Olympische Winterspelen.

In de ruim 90 jarige historie van de Winterspelen zijn er drie steden geweest die de Winterspelen tweemaal hebben georganiseerd, namelijk Sankt Moritz (SUI, 1928 en 1948), Lake Placid (USA, 1932 en 1980) en Innsbruck (AUT, 1964 en 1976). Het Oostenrijkse Innsbruck kreeg in 1973 de Winterspelen voor de tweede keer toegewezen nadat Denver (USA) een paar maanden ervoor zich terugtrok als gaststad. De Amerikaanse stad trok zich terug vanwege verwachtte overschrijding van het budget.

Peking zal in 2022 de eerste stad zijn die zowel gastheer is geweest van de Zomerspelen (2008) als de Winterspelen.

Overzicht van alle gaststeden van de Olympische Winterspelen:

Olympiadejaarstadland
1e1924ChamonixFRA
2e1928Sankt MoritzSUI
3e1932Lake PlacidUSA
4e1936Garmisch-PartenkirchenGER
1940 en 1944 niet gehouden vanwege Tweede Wereldoorlog
5e1948Sankt MoritzSUI
6e1952OsloNOR
7e1956Cortina d'AmpezzoITA
8e1960Squaw ValleyUSA
9e1964InnsbruckAUT
10e1968GrenobleFRA
11e1972SapporoJPN
12e1976InnsbruckAUT
13e1980Lake PlacidUSA
14e1984SarajevoYUG
15e1988CalgaryCAN
16e1992AlbertvilleFRA
17e1994LillehammerNOR
18e1998NaganoJPN
19e2002Salt Lake CityUSA
20e2006TurijnITA
21e2010VancouverCAN
22e2014SotsjiRUS
23e2018PyeongChangKOR
24e2022PekingCHN
25e2026nog onbekend

Medaillespiegel alle Olympische Winterspelen

Overzicht van alle landen die een medaille hebben gewonnen tijdens de Olympische Winterspelen tot en met 2018. Landen met een grijze achtergrond zijn niet meer bestaande landen of eenmalige teams.

#landgoudzilverbronstotaal
1NoorwegenNOR132125111368
2Verenigde StatenUSA10511090305
3DuitslandGER928860240
4Sovjet-UnieURS785759194
5CanadaCAN736462199
6OostenrijkAUT648187232
7ZwedenSWE574655158
8ZwitserlandSUI554652153
9RuslandRUS473835120
10NederlandNED454441130
11FinlandFIN436361167
12ItaliëITA403648124
13Oost-DuitslandGDR393635110
14FrankrijkFRA363553124
15Zuid-KoreaKOR31251470
16JapanJPN14222258
17ChinaCHN13282162
18West-DuitslandFRG11151339
19Groot-BrittanniëGBR1141631
20TsjechiëCZE9111131
21Gezamenlijk team OS 1992EUN96823
22Duits eenheidsteamEUA86519
23Wit-RuslandBLR85518
24PolenPOL77822
25AustraliëAUS55515
26CroatiëCRO46111
27EstlandEST4217
28SlowakijeSVK3418
29OekraïneUKR3148
30TsjechoslowakijeTCH281525
31Olympische atleten uit RuslandOAR26917
32SloveniëSLO251017
33LiechstensteinLIE22610
34KazachstanKAZ1348
35HongarijeHUN1247
36BelgiëBEL1236
36BulgarijeBUL1236
38SpanjeESP1034
39OezbekistanUZB1001
40LetlandLAT0448
41JoegoslaviëYUG0314
42LuxemburgLUX0202
43Nieuw-ZeelandNZL0123
44Noord-KoreaPRK0112
45DenemarkenDEN0101
46RoemeniëROU0011
Poster Chamonix 1924

Poster Chamonix 1924


Poster PyeonChang 2018

Poster PyeonChang 2018


Winterspelen2022.nl

Voor info over de Olympische Winterspelen van 2018 zie Winterspelen2018.nl

Voor info over de Olympische Winterspelen van 2026 zie Winterspelen2026.nl


In English

For information about the 2022 Olympic Winter Games check 2022owg.info